Dla rodziców

  • co piąty nastolatek w Polsce próbował marihuany, 
  • co dziesiąty zażywał amfetaminę
  • co piętnasty heroinę 

(źródło: narkomania.org)

Skala problemu zażywania narkotyków wśród młodzieży jest zatrważająca. Pierwsze próby testowania na sobie substancji psychoaktywnych są nie do zauważenia przez rodziców i wychowawców, a już na tym etapie uzależniają. Do współczesnych narkotyków, które trafiają do młodych ludzi są dodawane dodatkowe substancje, tak aby uzależnić od pierwszej dawki. Niestety młodzież nie zdaje sobie z tego sprawy, chce spróbować, uciec od problemów, rozerwać się tak jak rówieśnicy nie będąc od nich gorszymi.

Test Narkotykowy Narcontrol dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod rozpoznawania narkotyków pozwala w dyskretny sposób sprawdzić, czy dziecko zażywa narkotyki.

  • Bezpodstawne oskarżenie dziecka o zażywanie narkotyków może bardzo negatywnie odbić się na zachowaniu i psychice dziecka. Nikt nie lubi być oskarżany o coś, czego nie zrobił. Zwłaszcza nasze dzieci, które nie są jeszcze w pełni dojrzałymi osobami i mogą nie sprostać nieuzasadnionym oskarżeniom, co z pewnością osłabi zaufanie wobec rodziców.

Narcontrol pozwoli zrobić test czy dziecko zażywa jedną z 6 substancji narkotyzujących bez obecności dziecka. Test działa na podstawie próbki potu, którą w prosty sposób można uzyskać np. pocierając testem o klawiaturę, telefon, klucze lub też inny przedmiot osobisty.

Dzięki temu dowiesz się czy dziecko zażywa jakieś narkotyki i jeśli zażywa – to jakie. Jest to bardzo cenna wiedza, bo substancje psychoaktywne uzależniają w różnym stopniu. Inaczej uzależnia marihuana, a inaczej amfetamina. 

Dysponując wiedzą o tym, że dziecko zażywa narkotyki polecamy udać się do specjalisty (psychologa, ośrodka pomocy uzależnionym) aby dowiedzieć się w jaki sposób postępować. Co robić w takiej sytuacji?

Z osobami uzależnionymi od narkotyków trzeba umieć rozmawiać dlatego wskazana jest pomoc specjalisty w tym zakresie.

 

Co zrobić gdy dowiemy się, że dziecko bierze narkotyki?

- Poradnia. W przypadku gdy znajdą  Państwo u dziecka narkotyk lub dowiedzą się od innych rodziców, że Wasze dziecko bierze narkotyki – jak najszybciej trzeba zgłosić się do specjalisty, najlepiej do poradni. W takim miejscu jak poradnia pomagają ustalić reguły postępowania z dzieckiem, których od tej pory należy konsekwentnie przestrzegać. Np. należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. 

– Rozmowa
. Powinna to być naturalna, spokojna dyskusja na temat problemu. Na spotkaniu z terapeutą (w przypadku dziecka niepełnoletniego) powinni być obecni również rodzice. 

 - Testy. Jeśli mają Państwo problem ze zrobieniem dziecku testu na obecność narkotyków – powinniście poprosić o takie badanie terapeutę. Jeśli nie zrobił tego np. lekarz ogólny, to dobrym miejscem jest poradnia antynarkotykowa. 

W przypadku testu NARCONTROL mogą Państwo samodzielnie zyskać pewność w prosty i szybki sposób. 

 

- Ośrodek. Jeśli dziecko nadal zażywa narkotyki i nie pomogła terapia indywidualna lub grupa wsparcia – powinno trafić do ośrodka rehabilitacyjnego. 

 Źródło: Gazeta Wyborcza